Az adataidnak védelme fontos számunkra

Weboldalunkon sütiket használunk. Egyesek alapvető fontosságúak, míg mások segítenek nekünk a weboldal és a felhasználói élményednek javításában. Elfogadod az összes süti használatát?

4 tévhit az intelligens otthonokkal kapcsolatban

4 tévhit az intelligens otthonokkal kapcsolatban
Az intelligens otthonokat, smart home- vagy épületautomatizálási-rendszereket egy sor tévhit övezi. Vizsgáljuk meg ezeket a tények tükrében. 
 
De előbb nézzünk meg néhány érdekességet az otthonokkal, házakkal kapcsolatosan:  
  • Az energia árak a világpiacon folyamatosan növekednek
  • A biztonságérzet csökken és ezzel párhuzamosan nő az igény otthonaink biztonságára
  • A házak és épületek műszaki rendszereinek vezérlése csak bonyolultan koordinálható és így sem működik egységes rendszerként.
  • A környezetünkbe kibocsátott CO2  40 %-át a házak és épületek termelik
 
Meg tudja pontosan fogalmazni, hogy mi az az okosotthon, helyesebben épületautomatizálási rendszer?
 
Azt gondolja, hogy ez a világítás távirányítóval történő vezérlését jelenti? A válasz: nem! Vagy, hogy az Ön lakását a kapcsolható dugaljak teszik okossá? Szintén nem! Vagy a termosztátok, vagy egyéb részmegoldások? A válasz ezúttal is nem! 
 
Egyre több cég jelenik meg a piacon, amely például 1 darab távolról is vezérelhető termosztátot vagy néhány hasonló fényforrást épít az ingatlanba és rögtön okosotthonként árulja azt. Ne dőljünk be, ettől még ez a lakás vagy ház nem lesz smart home.
 
Ahhoz, hogy a ház okossá váljon, az szükséges, hogy az épületben megtalálható valamennyi technológia egy rendszeren belül, egy közös felületről működjék. Akkor is, ha nincs senki otthon, de a működésébe akár távolról is be lehet avatkozni továbbá, hogy egyszerűen lehessen bővíteni további funkciókkal a rendszert. Csupán csak ekkor lesz önálló, a tulajdonos helyett gondolkodó, annak kívánságait teljesítő a lakás. Ezt nevezzük okosháznak vagy smart home-nak.
 
Ezeket az adatokat, tényeket mindenképpen érdemes figyelembe vennie, amennyiben úgy dönt, hogy kihasználja a modern technológia adta lehetőségeket és egy olyan épületautomatizálási rendszerrel korszerűsíti otthonát, amely hatékonyan, mégis a lehető legalacsonyabb üzemeltetési költségek mellett működik. Végül, de nem utolsó sorban kényelmes és időt spórol Önnek. 
 
A költség – tévhitek és tények
 
Fekete, fényesen csillogó autó közeledik a bekötő úton a gyönyörű házhoz, kigyulladnak a fények az út mellett, kinyílik a kapu, majd a garázskapu és Ön kis idő múlva belép a házba, amely felismerte Önt és deaktiválja a riasztóberendezést. Az okos telefon megérintésével kinyitja a bejárati ajtót, bekapcsolja az előre beállított intenzitásra a világítást, a szoba hőmérséklete ideális, kinyílik az árnyékoló. Az étkezés után berakja az edényeket a mosogatóba, de nem kell rögtön bekapcsolni, azt majd a bőr kanapé kényelméből is megteheti. Kényelmesen elhelyezkedik a televízió előtt. Egyetlen kapcsolással aktiválja a "TV- nézés" programot, a redőnyök automatikusan leereszkednek, bekapcsolódik az enyhe világítás, működésbe lép az audió rendszer és beállítja az Ön kedvenc TV csatornáját. Mindezekről az Ön háza gondoskodik, amely tudja, mi az, amit szeret, jelen pillanatban mire vágyik.
 
Úgy gondolja, álmai jövője - ami az intelligens otthon rendszer formájában már elérhető – egyelőre csak a gazdagok kiváltsága? Vagy csak a sci-fik látványos kelléke lenne? Nos, nem rég még talán így volt, DE MÁRA EZ MÁR RÉG NEM IGAZ! Számoljuk ki az intelligens villanyszerelés árát egy háromszobás lakásra. Kihasználjuk a világítás vezérlését, a fűtés szabályozását, kapcsolni fogjuk az aljzatokat, lámpákat, redőnyöket, és mindent, amit klasszikusan- és távirányítással is vezérelhetünk. A rendszert igény szerint később is lehet bővíteni. 
 
A példában az úgy nevezett iNELS RF Control, vagy más néven rádió frekvenciás eszközöket, használjuk fel. (Az iNELS RF Control nagy előnye, szemben a BUS- os változattal, hogy ez nagyobb átalakítások nélkül - pl. a falak vésése - telepíthető. Többnyire felújításoknál, már használatban lévő épületeknél alkalmazzuk, míg a BUS rendszernél már eleve beépítjük az épületautomatizálás eszközeit.) 
 
Ezeket a funkciókat persze bármikor telepítheti, sőt tovább is bővítheti az igényeiknek és az anyagi forrásaiknak megfelelően. 
  • A világítás vezérlése – fényerő-szabályzás két független körben, két RFDEL-71B fényerőszabályzóval
  • Fűtésszabályozás (4 db vezeték nélküli, radiátorra szerelt  RFATV-1 termofej segítségével
  • Csatlakozó aljzatok (konnektor), lámpák, redőnyök és más fogyasztók kapcsolása - RFSA-66M kapcsoló egység az elosztószekrénybe szerelve + kapcsolt aljzat a lámpákhoz
  • Vezérlők: RF Touch érintőképernyős vezérlő, intelligens RF Box, vezeték nélküli kapcsolók.
 
Mindez nagyjából 350 000 Ft ajánlott fogyasztói ár költséggel beszerezhető. (Mivel okostelefonról történik a vezérlés, így az RF Touch kihagyható, ezzel is csökkenek a költségeink, így hozzávetőleg 250 000 Ft) Megfelelő beállításokkal egy átlagos minőségű, magyarországi családi ház esetében az épület fűtési költségei akár 30%-kal is csökkenhetnek, azaz a rendszer ára kb. 2-3 év alatt megtérül. Ezért a kényelemért és éves szinten akár 100 ezer forint körüli megtakarításért nem is olyan sok, nem igaz?  
 
A rendszer vezérlésétől, az irányítástól való félelem – tévhitek és tények
 
A mai technológia mérföldes lépésekben halad előre és az okostelefonok és tabletek kezelése a legtöbbünknek már nem okoz gondot. Sokaknak azonban nehezen elképzelhető, hogy a világítást, az elektromos berendezéseket ne a megszokott fali kapcsolóval, hanem távirányítóval, vagy okos telefonok/tabletek segítségével vezérelje. Sokan kételkednek abban, hogy egyáltalán lehetséges-e az elektromos berendezések vezérlése egy érintőképernyőről vagy okostelefonról.
 
Az iNELS esetében például a vezérlés okostelefon segítségével nagyon egyszerű. Mindössze letölti az INGYENES applikációt a készülékre és a képernyő érintésével a kanapéról, a kerti nyugágyból, vagy a taxiból - egyszerűen bárhonnan - kényelmesen vezérelheti az elektromos fogyasztókat, a fűtést, redőnyöket, vagy a beszerelt épületautomatizálási rendszer más elemeit. Módunkban áll előre beprogramozni különböző „jeleneteket” is, amivel bárki számára könnyen kivitelezhető feladat lehet egy film mellé kellemes légkört teremteni. (Például: amikor bekapcsol egy filmet, a rendszer automatikusan leereszti a redőnyöket, beállít egy kellemes fényerősséget és a fűtést is megfelelő hőmérsékletre állítja.) Ha valakinek ettől mégis feláll a szőr a hátán és inkább a klasszikus vezérlést választaná, a táblagép, távirányító vagy az okostelefon helyett, megnyugodhat, ez csak egy lehetőség, a rendszer továbbra is vezérelhető akár a hagyományos fali kapcsolókkal is.
 
Megtakarítás – tévhitek és tények
 
A rezsi számlák sokszor keserítik meg az életünket, és kimerítik a pénztárcánkat – az elfogyasztott villamos energiát – mit lehet tenni - ki is kell fizetni.  Az energia árak emelkedésével ijesztő lehet, ha kiszámoljuk a téli időszakban várható villanyszámla költségeinket. 
 
Egy viszonylag nagyobb befektetés eredményeként nemrég cserélte modernebbre a hűtőszekrényét? Korszerűbbre cserélte a radiátorokat, azonban csak nem akar csökkenni a villanyszámla?  Ezek után már nem szívesen bocsátkozna további nagyobb kiadásokba?  Ki szeretné két pulóverben nézni a TV-t egy hideg téli estén, vagy reggel egy szőrmebundában ücsörögni a konyhában, arra gondolva, hogy úgysem tud másképp faragni az energiaköltségeken? Lehet, hogy egy okosotthon mégis képes erre? A válasz: határozott igen.
 
Hogyan? 
 
Az iNELS-rendszer képes optimalizálni a fűtési rendszer működését. Ezt úgy teszi, hogy például figyelembe veszi az aktuális időjárási helyzetet - összehasonlítja a külső hőmérsékletet az egyes szobák hőmérsékletével, és ez alapján csak a szükséges mértékben veszi igénybe a rendelkezésre álló hőforrást, vagy hőforrásokat, legyen az gázkazán, hőszivattyú, villanyradiátor vagy egyéb típusú hőforrás.
 
Ha a klasszikus, egyszerű termosztátról áttér a hőmérséklet szabályozásra és a rendszer pl. reggel a radiátor szelepvezérlőit zárja, este pedig nyitja őket (értsd. reggel visszaveszi a fűtést, este felkapcsolja), illetve pl. szellőztetés esetén is kikapcsolja a fűtést az adott helyiségben, akkor úgy további 30%-ot spórolhat a fűtés díján. 
 
Szükségtelen kényelem és lustaság – tévhitek és tények.
 
A fényerőszabályzás, a medence-fedő elhúzásának kapcsolása a kényelmes kanapéról, a mosogatógép munkából történő működtetése, vagy a ház elhagyásakor lekapcsolódó világítás úgy tűnhetnek, mint egy felesleges kényelmi funkciókkal ellátott redundáns rendszer kellékei, lusta emberek számára, akik nem szeretnének mozogni és megfosztják magukat a házuk feletti irányítás felelősségétől. De nézzük csak meg egy kicsit más szemszögből! Miből van manapság a legkevesebb? A legtöbben azt válaszolnánk: időből. Igen, a legdrágább árucikk manapság az IDŐ. Élvezze a családjára, vagy saját magára fordított „talált” időt. Használja ki azt a plusz időt, amit az otthon-automatizálás biztosít Önnek, és mentesüljön az olyan típusú, mindannyiunk által jól ismert stresszes helyzetek alól, amit a bekapcsolva felejtett vasaló, a nyitva felejtett ajtó, a túlhevült égők, vagy a kellemetlenül hideg házba hazaérkezés okozhatnak. Az észszerűen beállított automatizált folyamatokkal időt és pénzt takaríthat meg, így még több értékes pillanatot tölthet szeretteivel.

Kapcsolatfelvételi űrlap

Kapcsolat

Műszaki támogatás

+36 70 38 76 465
porempovics@elkoep.hu

Általános:

+36 1 40 30 132
info@elkoep.hu